آزمون AMP  چیست؟

آزمون amp

آزمون AMP  چیست؟

آزمون AMP یک آزمون کاربردی برای هدایت شغلی است. هدایت شغلی فرایندی است که افراد را با توجه به خصوصیاتشان به شغل مناسب هدایت و راهنمایی می‌کند. این آزمون توسط مؤسسه مشاوره شغلی من پنهان برگزار می‌شود. پس از شرکت در آزمون AMP یک گزارش دریافت می‌کنید. این گزارش علایق، توانایی‌های ذاتی و ارزش‌های کاری شما را مشخص می‌کند.

 

آزمون AMP چگونه طراحی شده است؟

این آزمون توسط یک تیم نخبه از رشته‌های روانشناسی، روان‌سنجی، مدیریت، آمار و مشاوره طراحی شده است. در فرایند طراحی آزمون، از تجارب ۸ کشور پیشرفته در حوزه هدایت شغلی استفاده شده است. سامانه‌های هدایت شغلی پیشرفته تحلیل شده‌اند و تجارب آن‌ها در این آزمون گنجانده شده است. لازم به توضیح است که سامانه هدایت شغلی شامل یک بانک بزرگ اطلاعات شغلی است که افراد را می‌سنجد و با توجه به خصوصیات آن‌ها مشاغل متناسب را معرفی می‌کند. یکی از بزرگترین و معروف‌ترین سامانه‌های شغلی، سامانه O*NET است که وابسته به وزارت کار آمریکا است.

آزمون amp

تفاوت آزمون AMP با آزمون‌های روانشناسی یا شخصیت در چیست؟

بزرگترین نقطه قوت این آزمون جامع بودن آن است. سه معیار اصلی و تأثیرگذار در موفقیت شغلی افراد سنجیده می‌شود. نکته دیگر وجود مکانیزم‌هایی است که می‌تواند اعتبار پاسخ آزمون را بسنجد یعنی اگر پاسخ‌دهنده دقت کافی را در آزمون نداشته باشد یا اگر در شناخت خصوصیات خود مشکل داشته باشد، مشاور مطلع می‌شود. این راه حل بسیار خوبی است که نتایج غلط مبنای تصمیم‌گیری افراد قرار نگیرند.

 

نتایج آزمون AMP چیست؟

پس از آزمون،  تعداد ۶۰ عنوان شغل که بیشترین تناسب را با آزمون دهنده دارند، به او معرفی می‌شود. این مشاغل به صورت کمی و با درصد تناسب مشخص شده‌اند. توانایی‌های لازم در این مشاغل مشخص است. در صورتی که آزمون دهنده در توانایی‌های مورد نیاز هر شغل نیاز به تقویت داشته باشد، به او اعلام می‌شود.

علاوه بر مشاغل متناسب، ۱۰ عنوان شغلی که آزمون دهنده بیشترین ناهماهنگی را با آنها دارد به او معرفی می‌شود.

 

مشاغلی که در آزمون AMP معرفی می‌شوند از کجا آمده‌اند؟

تیم پژوهشی، ۶ هزار عنوان شغلی را که در کشورمان وجود دارد، جمع‌آوری کرده‌اند. آنها را بر اساس فعالیت‌ها و وظایفی که در هر شغل وجود دارد بررسی کرده‌اند. ۲۴ هزار نوع فعالیت در تمام این مشاغل وجود دارد. در نهایت تیم پژوهشی خصوصیات لازم برای انجام هر فعالیت شغلی را استخراج کرده است. وقتی به آزمون دهنده، شغلی معرفی می‌شود یعنی او با خصوصیاتی که دارد به بهترین شکل ممکن می‌تواند فعالیت‌های آن شغل را انجام دهد. پس تمام مشاغل با توجه به بازار کار ایران معرفی می‌شود.

 

آیا آزمون AMP بدون مشاور قابل استفاده است؟

خیر. چون هر آزمون روانشناسی و روان‌شناختی نیاز به تفسیر دارد. بدون تفسیر درست نتایج، احتمال خطای آزمون دهنده وجود دارد. علاوه بر این، نتایج آزمون AMP،  شصت عنوان شغلی را که بیشترین تناسب را با فرد دارد معرفی کرده است. در نهایت آزمون‌دهنده باید از بین مشاغل معرفی شده یکی را انتخاب کند. مشاور به او کمک می‌کند تا با توجه به شرایط بیرونی (اجتماع، خانواده، بازار کار، اقتصاد و…) مناسب‌ترین را انتخاب کند. این روش فرد را از سردرگمی خارج می‌کند و او را در تصمیم‌گیری شغلی کمک می‌کند.

 

می‌خواهم در آزمون شرکت کنم

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + هفده =