الهیات و معارف اسلامی | معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی

الهیات و معارف اسلامی

رشته الهیات و معارف اسلامی

رشته الهیات و معارف اسلامی در ابتدا چندان گسترده نبود، ولی امروزه این رشته توسعه پیدا کرده و در ۸ رشته به جذب دانشجو می‌پردازه که عبارتند از فلسفه و حکمت اسلامی، ادیان و عرفان، تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی، علوم قرآن و حدیث، فقه شافعی، فلسفه و کلام اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فقه و حقوق اسلامی. نام الهیات و معارف اسلامی در تاریخ کشور ما با نام بزرگانی چون استاد مطهری، دکتر بهشتی و دکتر مفتح گره خورده که گویای اهمیت این رشته است.

 

هدف رشته الهیات و معارف اسلامی

هدف از این رشته تربیت افراد علاقه‌مند در چهار محور اصلی تربیت مبلغان مذهبی، آموزش مفاهیم دینی و مذهبی با شیوه‌های نوین دانشگاهی و آکادمیک به علاقمندانی که امکان حضور در حوزه‌های علمیه را ندارن، تربیت پژوهشگران و محققان دینی و درنهایت تربیت معلم برای آموزش و پرورش است.

 

الهیات و معارف اسلامی ادیان و عرفان

دانشجویان رشته ادیان و عرفان با تاریخ ظهور و گسترش ادیان زنده (ادیانی که هنوز پیروان بسیاری دارن) در سه منطقه خاورمیانه، خاور دور و شبه جزیره هند آشنا می‌شین و سه بخش اساسی احکام و آداب، عقاید و اخلاق را در هر دینی مطالعه می‌کنن.

الهیات و معارف اسلامی

بازار کار رشته ادیان و عرفان

فارغ التحصیلان این رشته می‌تونن در وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان‌های مشابه فعالیت کنن.

 

الهیات و معارف اسلامی فقه و مبانی حقوق اسلامی

رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی، وظایف و حقوق انسان رو از دیدگاه شرع الهی بیان می‌کنه. تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی، دانشجویان رو با تاریخ و جغرافیای ممالک اسلامی آشنا می‌کنه.

 

بازار کار رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی

فارغ‌التحصیلان می‌تونن به عنوان وکیل دادگستری، مشاوره حقوقی و کارشناس حقوقی فعالیت کنن یا میتونن دفترخانه‌ی اسناد رسمی و دفتر ازدواج و طلاق داشته باشن.

 

الهیات و معارف اسلامی علوم قرآن و حدیث

در رشته علوم قرآن و حدیث، علاوه بر علوم قرآنی، دانشجویان به طور اجمالی تاریخ تطور، تحول و پیدایش علم حدیث از دیدگاه اهل تشیع و تسنن، معنا و مفهوم اصطلاحات علم حدیث و مفهوم و محتوای احادیث رو مطالعه می‌کنن.

 

بازار کار رشته علوم قرآن و حدیث

این افراد می‌تونن در مراکز پژوهشی مثل دایره‌المعارف‌ها و پژوهشگاه علوم انسانی یا مراکز آموزشی فعالیت کنن.

 

الهیات و معارف اسلامی فقه شافعی

در رشته فقه شافعی که مخصوص داوطلبان اهل سنته، احکام عملی اسلام مثل عبادت، جزا، قضا و معاملات و… آموزش داده میشه. دانشجویان در رشته ی فلسفه و حکمت اسلامی، به مطالعه و پژوهش در زمینه ی حقیقت و راز آفرینش و هستی می پردازن و نظام آموزشی اونا بر پایه ی مطالعه ی مکاتب فلسفی مثل مشاء، اشراق یا ملاصدرا استوار است.

 

 

الهیات و معارف اسلامی فقه و حقوق اسلامی

فقه و حقوق اسلامی، رشته‌ میان رشته‌ای است که دانشجویان هم با دروس رشته حقوق و هم با دروس رشته فقه آشنا می‌شن و بازار کاری شبیه فقه و حقوق داره.

 

توانایی لازم برای رشته الهیات و معارف اسلامی

تسلط به زبان عربی و انگلیسی، علاقه به کسب معارف دینی و اسلامی، علاقه به مطالعه و تحقیق، توان استدلال و تجزیه و تحلیل، سعه‌ی صدر، نداشتن تعصب و استفاده از تفکر انتقادی از ویژگی‌های ورود به این رشته است.

 

کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی

گرایش‌های کارشناسی ارشد مجموعه‌ی الهیات و معارف اسلامی عبارتند از علوم قرآنی و حدیث، معارف قرآن، علوم و فنون قرایات، علوم قرآن، علوم حدیث -تفسیر اثری، علوم حدیث-اقتصاد اسلامی، نهج البلاغه -اخلاق و تربیت فردی و اجتماعی، نهج البلاغه -اصول دین و معارف علوی، تفسیر و علوم قرآن، تفسیر قرآن مجید، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق خصوصی، فقه و حقوق جزا، فقه خانواده، فقه سیاسی، فقه قضایی، فقه و حقوق خانواده، فلسفه و کلام اسلامی، عرفان اسلامی، دین‌شناسی، شیعه شناسی، فلسفه و حکمت اسلامی، کلام اسلامی، کلام امامیه، ادیان و عرفان، عرفان اسلامی، تاریخ و تمدن ملل اسلامی، تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی و فقه شافعی.

 

پیشنهاد ویژه

شما می‌تونید با مطالعه‌ی کتاب “فقط انسانی‌ها بخونن!”، با رشته‌های دیگه دانشگاهی که انسانی‌ها می‌تونن انتخاب کنن، آشنا بشید.

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *