تغییر شغل – چگونه شغل دلخواهمان را پیدا کنیم.

تغییر شغل

آخرین قدم تغییر شغل

بعضی‌ها در آخرین مرحله فرآیند تغییر شغل پا پس می‌کشند. آن‌ها ماه‌ها انتخاب‌های مختلف را سبک و سنگین می‌کنند، احتمالاً چند پروژه‌ی انشعابی و تحقیق مصاحبه‌ای هم انجام می‌دهند و نهایتاً شغل مورد نظرشان را پیدا می‌کنند. اما بعد ترسِ فلج‌کننده‌ای آن‌ها را متوقف می‌کند. شک و تردید به فکرشان هجوم می‌آورد. اگر اشتباه کرده باشم و شغل جدید به جای رضایت‌مندی، مصیبت نصیبم کند چه؟ بهتر نیست نامه استعفایم را تا زمانی که صددرصد مطمئن شوم،‌ فعلاً پیش خودم نگه دارم؟

چنین اضطرابی کاملاً طبیعی است. شکی نیست که تغییر شغل در نهایت نوعی خطر کردن است. هر اندازه که خود را برای آن آماده کنیم، باز هم اقدامی است پر از دودلی‌ها و ناشناخته‌ها. (جهت آشنایی با قدم‌هایی که برای تغییر شغل لازم است مقاله ۸ گام برای تغییر شغل را از دست ندهید.)

چگونه می‌توان آن پرش نهایی را به قلب تاریکی انجام داد؟

هنگامی که برای نوشتن این کتاب تحقیق می‌کردم، این سؤال را از افراد بسیاری پرسیدم. و همه یک جواب داشتند. سمیرا خان که از شغل تمام وقت وکالتش استعفا داده است و حالا در زمینه‌ی خدمات اجتماعی فعالیت می‌کرد و گهگاه به صورت موردی وکالت نیز می‌کرد، از آن‌چه از تجربه‌اش آموخته بود برایم گفت:

«پیش مشاور شغلی بسیار خوبی رفتم. باورم نمی‌شد که چنین کاری کرده‌ام. اعتراف به چنین کاری پیش دوستانم و پذیرشش برای خودم خجالت‌آور بود. دو جلسه‌ای که گذشت، مشاورم گفت: «خوب می‌دانی که باید این کار را کنار بگذاری، در غیر اینصورت تمام عمر در همین وضعیت ناامیدی و یاس باقی می‌مانی. به‌محض این‌که استعفا بدهی، بخشی از آن ابر ابهام و دودلی کنار می‌رود. پس برای این کار یک تاریخ مشخص تعیین می‌کنیم». اواسط ماهِ می بود و ما اول جولای را انتخاب کردیم! من گفتم که خیلی زود است و او گفت: «یا این روز، یا هیچ وقت». حق با او بود. بنابراین اول جولای استعفاء دادم. سرانجام وقتی می‌خواهی شغلت را ترک کنی، باید ترکش کنی.»

تغییر شغل

کهن‌ترین حکمت‌های هنر زندگی

حقیقت تلخ این است که زمانی فرا می‌رسد که دیگر باید فکرکردن را متوقف کرد و دست به عمل زد. این یکی از کهن‌ترین حکمت‌های هنر زندگی است. همانند عقیده‌ی داشتن هدف در زندگی، بر اهمیت عمل نیز در طول قرن‌ها به شیوه‌های گوناگون تاکید شده است. معروف‌ترین تجلی این نکته حکمت‌آمیز در دنیای غرب را می‌توان در قصیده‌های هوراس، شاعر رومی یافت. او توصیه می‌کند لحظه را دریاب، حال را با تمام وجود تجربه کن پیش از آنکه فرصت بگذرد.

محبوبیت فراگیر این تفکر درواقع معرف روح ماجراجوی بشر است که می‌داند زندگی کوتاه و باارزش است،‌ و به عبارتی باید بیشترین بهره را از آن برد و به گفته ثارو، «باید عصاره زندگی را مکید.» ما چاره‌ای نداریم جز آنکه دست به خطرهایی بزنیم که حیاتی بامعناتر و شادتر را به ما وعده می‌دهند.

چگونه تغییر شغل را آسان‌تر کنیم؟

بی‌شک راه‌هایی برای ساده کردن قدم آخر تغییر شغل وجود دارد. با داشتن امکان مالی و ذخیره‌ی چند ماه درآمد خود می‌توانیم ترس از شکستِ کار جدید و بروز تنگنای مالی را کاهش دهیم. با علنی کردن تصمیم‌مان برای خانواده و دوستان می‌توانیم توقعات خود  را عوض کنیم و جرأت بیشتری برای تغییر شغل به خود بدهیم. و قدرت کلام مکتوب را فراموش نکنیم: آگهی وفات را بنویسید. خود را وفات یافته فرض کنید و نگاهی به پشت سرتان بیندازید. داستان زندگی‌تان را بنویسید؛ داستان کارهایی را که کردید یا کارهایی که آرزو داشتید انجام دهید. تصمیم با خودتان است که آیا می‌خواهید بنویسید در سن ۳۶ سالگی شغل خود در بخش خدمات مالی را تغییر دادید تا در تئاتر محلی‌تان کار کنید یا یک همه‌فن‌حریف آزاد شوید یا نه. نوشتن آگهی فوت روش موثری است که شما را از تاسف خوردن بر این که چرا مسیر زندگیتان را تا فرصت داشتید تغییر ندادید، معاف می‌کند.

متن بالا بخشی از کتاب جذاب “چگونه شغل دلخواه‌مان را پیدا کنیم” در خصوص تغییر شغل است. این کتاب توسط صنوبر رضاخانی ترجمه شده و انتشارات هنوز آن را چاپ کرده است. این کتاب را می‌توانید از سایت ما تهیه کنید.

چگونه شغل دلخواهمان را پیدا کنیم

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =