رزومه استخدام و ۵ اشتباه کارجویان در ارسال آن

رزومه استخدام

با خواندن این مقاله متوجه می‌شوید که چرا شانس شما برای استخدام در یک شرکت معتبر کم است؛ و چگونه یک رزومه استخدام تهیه کنید، چطور رزومه‌ای بنویسید که این شانس افزایش پیدا کند.

آقای کریمی، مدیر منابع انسانی یکی از شرکت‌های معتبر می‌گفت: «وقتی در صفحه داخلی یک روزنامه کثیرالانتشار آگهی استخدام چاپ می‌کنیم، در حدود ۳ هزار رزومه استخدام دریافت می‌کنیم.» این آمار مربوط به زمانی است که شرکت‌های معتبر آگهی استخدام خود را در روزنامه‌ها انتشار می‌دادند. در حال حاضر که آگهی‌های اینترنتی رواج یافته است، وقتی یک شرکت کوچک در سایت‌های ثبت آگهی استخدام تبلیغ می‌کند، برای یک شغل متوسط، در حدود ۲۰۰ رزومه دریافت می‌کند.

اگر کارجو هستید و برای پیدا کردن فرصت استخدام، رزومه ارسال می‌کنید، باید بدانید که رزومه استخدام شما، تنها رزومه‌ای نیست که به دست کارفرما رسیده است. کارفرماها تعداد زیادی رزومه استخدام دریافت می‌کنند. پس، زمانی شانس مصاحبه پیدا خواهید کرد که رزومه شما نسبت به بقیه رزومه‌ها بهتر باشد. رزومه شما باید بتواند تخصص و توانایی‌های شما را به‌خوبی معرفی کند. اگر رزومه‌تان را حرفه‌ای ننویسید، شاید هرگز فرصت حضور در مصاحبه شغلی را پیدا نکنید. در طول این سال‌ها که در موسسه من‌ِپنهان مشاور شغلی هستم، به افراد زیادی برای انتخاب شغل ایده‌آل مشاوره داده‌ام. اغلب افرادی که در پیدا کردن شغل مشکل دارند، اشتباهاتی را در نوشتن و ارسال رزومه استخدام مرتکب می‌شوند. در این مقاله می‌خواهم ۵ مورد از این اشتباهات را برایتان نقل کنم. اگر سعی کنید از این اشتباهات حذر کنید، شانس استخدامتان افزایش می‌یابد.

رزومه استخدام

نوشتن مطالب اضافی در رزومه استخدام

کارفرما یا نماینده او فرصت کمی برای کنترل رزومه‌ها دارد. حتی اگر زمان کافی هم داشته باشد، چون تعداد رزومه‌ها زیاد است، با تمرکز کمتری آن‌ها را بررسی می‌کند. محتوای تأثیرگذار موجب جلب‌توجه می‌شود. از طرف دیگر برخی از بررسی‌کنندگان در انتخاب، دچار خطای قضاوت می‌شوند. مثلاً شاید پیش‌فرض آن‌ها این است که افراد متأهل نسبت به افراد مجرد بهتر کار کنند. حالا اگر شما در رزومه استخدام قید کرده باشید که مجرد هستید، شانس خود را برای دعوت به مصاحبه کاهش داده‌اید. شما باید راه را برای چنین اشتباهاتی ببندید. تا زمانی که یک کارفرما اطلاعاتی در این خصوص از شما نخواسته است، اطلاعات اضافی ندید. شما بیشتر باید بر نیازهای کارفرما تأکید کنید و توانایی‌های مرتبط با نیازهای کارفرما را عنوان کنید.

 

توجه نداشتن به نیازهای کارفرما

رزومه استخدام یک ابزار بازاریابی برای مهارت‌ها و تخصص شما است. در اصول بازاریابی می‌گویند شما نمی‌توانید همه‌چیز برای همه‌کس باشید. یعنی توانایی‌هایی که کارفرما به آن‌ها نیازی ندارد، اثری بر پذیرش شما نخواهد داشت. کارفرما شما را استخدام می‌کند تا یک سری از نیازهای او را برطرف کنید. او می‌خواهد مطمئن شود که مناسب‌ترین فرد را برای برطرف کردن نیازهایش یافته است. برای این کار باید تمام اطلاعات به‌دست‌آمده از کارفرما را بررسی کنید تا نیازهای او را کشف کنید. ببینید که کارفرماها به دنبال چه توانایی‌هایی می‌گردند. در رزومه خود، بیشتر بر این توانایی‌ها تأکید کنید.

 

کوتاهی در معرفی توانایی‌ها

برخی از افراد تجارب گذشته خود را نادیده می‌گیرند. درصورتی‌که برخی از وظایف ازنظر انجام شبیه هستند. شما می‌توانید این شباهت‌ها را بیابید و بر اساس آن‌ها، تجارب گذشته خود را معرفی کنید. فرض کنید می‌خواهید در شرکتی که برگزارکننده همایش است، استخدام شوید. کارفرما به کسی نیاز دارد که توانایی برنامه‌ریزی رویداد‌ها را داشته باشد. شما هم در طول تحصیلات دانشگاهی خود، همیشه در برگزاری مراسم شرکت داشتید. از همین تجربه می‌توانید برای متقاعد کردن کارفرما استفاده کنید. اغلب داوطلبان استخدام تجارب گذشته خود را نادیده می‌گیرند. مهم این است که تجارب مرتبط با شغل موردنظر را در رزومه استخدام عنوان کنید تا شانس استخدامتان افزایش یابد.

 

ارسال محدود رزومه استخدام

باید اعتراف کنم که اغلب کارفرما‌ها اصول استخدام را نمی‌دانند. آن‌ها نمی‌دانند که برای استخدام افراد شایسته، چه مراحلی را باید انجام دهند؛ روش سنجش داوطلبان را نمی‌دانند. با آگاهی از این نکته متوجه می‌شوید که کارفرماهای کمی به معنای واقعی می‌توانند توانایی شما را شناسایی کنند.

توجه داشته باشید که بعضی از کارفرماها، فرصت کنترل تمام رزومه‌ها را پیدا نمی‌کنند. یعنی حتی رزومه استخدام شما دیده نمی‌شود. پس برای جبران این موضوع مجبورید که تعداد زیادی رزومه ارسال کنید.

 

پیگیری نکردن رزومه‌های ارسالی

در خصوص تعداد بالای رزومه‌ها صحبت کردم. در چنین شرایطی هر اتفاقی امکان دارد بیفتد تا رزومه شما دیده نشود. پس سعی کنید رزومه استخدام خود را پیگیری کنید. اگر رزومه خود را پیگیری کنید، فرد علاقه‌مندتری به ‌نظر می‌آیید. کارفرماها به دنبال افراد باانگیزه می‌گردند که علاقه زیادی برای همکاری با آن‌ها دارند. البته این علاقه نباید فقط به خاطر نیاز مالی باشد. شما باید علاقه خود را به صنعت، شرکت، اهداف‌ یا محیط کاری کارفرماها نشان دهید.

 

[تعداد: 2    میانگین: 3.5/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − دو =