نمونه رزومه کاری برای استخدام

رزومه کاری

رزومه کاری برای استخدام از چه بخش‌هایی ساخته می‌شود؟ این سوالی است که در ذهن اغلب افراد کارجو وجود دارد. اولین اقدام کارجویان برای استخدام، تهیه یک نمونه‌ رزومه‌ کاری حرفه‌ای است. اما اغلب کارجویان نمی‌دانند در یک رزومه‌ کاری چه اطلاعاتی را بنویسند که شانس بیشتری برای دعوت به مصاحبه داشته باشند. در این مقاله سه بخش اصلی یک رزومه‌کاری حرفه‌ای را معرفی می‌کنم. (جهت اطلاع از اشتباهات رایج در رزومه نویسی به مقاله رزومه استخدام و ۵ اشتباه کارجویان در ارسال آن مراجعه نمایید.)

محتوای رزومه کاری در ۳ گروه اصلی قرار می‌گیرد:

 

۱- اطلاعات شخصی هر فرد در رزومه کاری

نوشتن اطلاعات شخصی در رزومه، بدیهی است؛ اما نکته‌ای را که شاید شما به عنوان یک کارجو ندانید، این موضوع است که از اطلاعات شخصی، کدام مورد را ننویسید. نوشتن برخی از اطلاعات شخصی می‌تواند به ضرر شما تمام شود. از بین اطلاعات شخصی، فقط نام و نام‌خانوادگی، شماره تلفن و آدرس پست الکترونیکی را عنوان کنید. نوشتن اطلاعاتی مثل وضعیت تاهل یا محل تولد لزومی ندارد. چون برخی از افراد که رزومه شما را بررسی می‌کنند دارای ذهنیت‌هایی هستند که می‌تواند در قضاوت آن‌ها تاثیر‌گذار باشد.

 

داستان واقعی

سالها قبل برای یک شرکت معروف، یک نمونه رزومه کاری برای استخدام فرستاده بودم. زمانی که برای مصاحبه دعوت شدم، مسئول جذب اعتراف کرد که نسبت به یک قوم خاص، احساس خوبی ندارد. او افرادی را که محل تولدشان، آن استان بود، از داوطلبان استخدام حذف می‌کرد. تصور کنید محل تولدتان، همان استانی باشد که فرد بررسی‌کننده رزومه، نسبت به آن حساسیت دارد. اگر نام استان را در رزومه کاری خود ذکر کرده باشید، بدون اینکه شما را برای مصاحبه حضوری دعوت کنند، از افراد منتخب حذف خواهید شد.

فقط در صورتی که از شما خواسته باشند، اطلاعات شخصی بیشتری در رزومه عنوان کنید.

رزومه کاری

 

۲- سوابق در رزومه کاری

سوابق، گذشته‌ای از شماست که نوشتن آن برای دعوت شدن شما به مصاحبه کمک کند. همیشه باید این سوال را از خودتان بپرسید: «آیا نوشتن این اطلاعات به دعوت شدن من برای مصاحبه کمک می کند؟»

سوابق چهار گروه هستند که آن‌ها را ذکر می کنیم:

 

سوابق شغلی

در این قسمت، شغل‌هایی را که در گذشته داشته‌اید ذکر می‌کنید. برای هر سابقه، عنوان شغل ، نام سازمان یا شرکتی که در آن کار می‌کردید، سال‌های همکاری و نتایجی را که کسب کردید را می‌نویسید.

 

سوابق تحصیلی

باید مقاطع تحصیلی را از آخر بنویسید. مثلاً اگر کارشناسی ارشد دارید، اول عنوان رشته‌ی کارشناسی ارشد و بعد از آن رشته‌ی کارشناسی را می‌نویسید.

 

مهارت‌ها

منظور از مهارت‌ها توانایی‌هایی است که در گذشته کسب کرده‌اید. نکته مهم در مهارت‌ها این است که شاید مدرکی برای آن نداشته باشید ولی در عمل می‌توانید مهارت خودتان را نشان دهید. سعی کنید سوابق را متناسب با شغل مورد نظر بنویسید.

 

دوره‌ها

آخرین مورد، دوره‌هایی است که گذرانده‌اید. این دوره‌ها، غیر از تحصیلات دانشگاهی هستند. مثلاً شاید دوره ICDL  را گذرانده باشید، می‌توانید آن را در قسمت دوره‌های انجام شده رزومه کاری خود ذکر کنید.

 

۳- خصوصیات فردی در رزومه کاری

منظورم از خصوصیات فردی، ویژگی‌های شخصیتی شماست. یعنی خصوصیاتی که موجب میشود در هر شرایطی، واکنش مشخصی داشته باشید. در حقیقت با ذکر خصوصیات فردی خودتان را بیشتر معرفی می‌کنید.

تا حالا فقط در خصوص سوابق، دانش و مهارت‌ها اطلاعات داده بودید. ماهیت خصوصیات فردی، با اطلاعات قبلی تفاوت دارد. خصوصیات شما نشان‌دهنده‌ی نگرش شماست. نگرش‌تان تا حد زیادی موفقیت‌ را در شغل موردنظر پیش‌بینی می‌کند. اگر خصوصیات شما با شغل درخواستی‌ تناسب داشته باشد، موفقیت‌تان در آن شغل حتمی است. خصوصیات فردی تاثیرگذار در موفقیت شما، علایق، توانایی‌های ذاتی و ارزش‌های شما هستند.

 

تأثیر خصوصیات فردی متناسب چیست؟

علایق متناسب موجب می‌شوند که پایداری شغلی بالایی داشته باشید و با انرژی بالایی وظایف خودتان را انجام دهید. توانایی‌های ذاتی، در حقیقت استعداد ذاتی شما هستند. اگر این توانایی‌ها با شغل تناسب داشته باشند، نتایج بهتر و بزرگ‌تری نسبت به بقیه می‌توانید ایجاد کنید. درنهایت ارزش‌های کاری موجب می‌شوند که رضایت شغلی داشته باشید و با شادابی، وظایفتان را انجام دهید.

وقتی این خصوصیات‌ را در رزومه کاری ذکر کنید و تناسب آن‌ها را با شغل درخواستی نشان دهید، قدم بزرگی در متقاعد کردن کارفرما برداشتید.

کسانی که در دوره‌های مشاوره شغلی ما شرکت کرده‌اند، می‌توانند از گزارش تفسیر آزمون، برای عنوان کردن خصوصیات فردی استفاده کنند. مثلاً یکی از تیپ‌های ۶ گانه در آزمون مشاوره شغلی تیپ قراردادی است. این تیپ‌، علاقه‌مند به کارهای دفتری هستند و کارهای منظم و دارای ساختار را دوست دارند. اگر شخصی با این خصوصیات، داوطلب شغل حسابداری شده باشد، در قسمت خصوصیات فردی رزومه کاری خود باید ذکر کند: «من علاقه‌مند به کارهای منظم و دقیق هستم. این خصوصیات کمک می‌کند تا وظایف حسابداری مثل واردکردن اطلاعات در سیستم را باعلاقه و با دقت انجام دهم.»

 

[تعداد: 5    میانگین: 4.4/5]

 

.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =