رشته حقوق و معرفی آن برای نوجوانان

رشته حقوق

معرفی رشته حقوق

قلمرو  رشته حقوق بسیار گسترده است؛ چون تمام روابط اجتماعی که آثار حقوقی از اونا نشأت میگیره، موضوع علم حقوقه. این روابط می‌تونه مربوط به روابط دولت و مردم باشه که به حقوق عمومی معروفه یا روابط خصوصی مردم که حقوق خصوصی نامیده میشه.

 

تفاوت حقوق عمومی و خصوصی

حقوق عمومی شامل حقوق قوای سه گانه‌ی کشور، حاکمیت و مسائلی که مربوط به اداره کشور است و حقوق خصوصی به روابط بین خود مردم می‌پردازه که مهم‌ترین اونا روابط تجاریه. این موضوع باعث به وجود آمدن رشته حقوق تجارت شده یا مسائل مربوط به حقوق مدنی که می‌تونیم به اموال، مالکیت، قراردادها و قواعد مربوط به ارث، وصیت، ولادت، اقامتگاه اشخاص و … اشاره کنیم.

شاخه دیگه از حقوق، به روابط بین‌الملل برمی‌گرده که خودش به دو بخش حقوق روابط بین‌الملل عمومی و خصوصی تقسیم میشه. حقوق روابط بین‌الملل عمومی، به روابط بین دولتها و سازمانهای بین‌المللی و حقوق روابط بین‌الملل خصوصی، به روابط اشخاصی در زمینه‌های بین‌المللی مربوط میشه؛ یعنی هر وقت ارتباطی بین دو شخص ایجاد بشه که عامل بین‌المللی در اون وجود داشته باشه، روابط بین‌الملل خصوصی بررسی میشه.

رشته حقوق

 

آیا رشته حقوق سخت است؟

علم حقوق امروز با روانشناسی، فلسفه، ادبیات و جامعه شناسی بسیار مرتبطه و علاقمندان به این رشته باید در این زمینه‌ها توانایی لازم را داشته باشن. علاقه یکی از شرط‌های اصلی برای ورود به رشته حقوق است؛ چون درس‌های این رشته خشک و جدی هستن. جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی، فن بیان خوب و توانایی زیاد در ارائه تفسیرها، از رازهای موفقیت در این رشته است.

 

شغل‌های رشته حقوق

زمینه‌ی کاری فارغ‌التحصیلان رشته حقوق قضاوت و وکالت دادگستری، دفترخانه‌ی اسناد رسمی، کارشناس حقوقی، مشاور حقوقی بانک‌ها، شهرداری‌ها، وزارت‌خانه‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی هستن.

 

گرایش‌های رشته حقوق

رشته‌های کارشناسی ارشد در مجموعه‌ی رشته حقوق عبارتند از حقوق خصوصی، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق اسناد و قراردادهای تجاری، حقوق حمل و نقل، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق خصوصی، فقه و حقوق اقتصادی، حقوق هوایی، حقوق پزشکی، حقوق بین‌الملل، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق کیفری اطفال و نوجوان، مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی، حقوق عمومی، مدیریت نظارت و بازرسی، مدیریت دادگستری، حقوق دادرسی اداری، حقوق نفت و گاز، حقوق بشر، حقوق مالکیت فکری، حقوق محیط زیست، حقوق تجارت بین الملل، حقوق خانواده، حقوق ارتباطات، حقوق تجاری اقتصادی بین‌الملل و حقوق شرکت‌های تجاری.

 

پیشنهاد ویژه

شما می‌تونید با مطالعه‌ی کتاب “فقط انسانی‌ها بخونن!”، با رشته‌های دیگه دانشگاهی که انسانی‌ها می‌تونن انتخاب کنن، آشنا بشید.

امیدوارم از مطالعه رشته حقوق لذت برده باشید.

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 5 =