رشته روانشناسی

رشته روانشناسی

معرفی رشته روانشناسی

رشته روانشناسی در تاریخچه کوتاه خود به گونه‌های متفاوت تعریف شده. نخستین دسته از روانشناسان، به مطالعه‌ی فعالیت ذهنی پرداختن. با توسعه‌ی رفتارگرایی در آغاز قرن حاضر و تاکیدشون بر مطالعه‌ی پدیده‌های تعریف‌پذیر، دیده‌شده و اندازه‌گیری شونده‌ی عینی یعنی (رفتار)، روانشناسی رفتارگرا رو به وجود آوردن. این تعریف معمولا، هم شامل مطالعه‌ی رفتار حیوانات بود و هم رفتار انسان‌ها، با این فرض که اطلاعات حاصل از آزمایش با حیوانات را می‌توان به انسان‌ها نیز تعمیم داد. اما با توسعه‌ی روانشناسی شناختی بار دیگه رشته روانشناسی به سمت تعریف قبلی خودش حرکت کرد که در حال حاضر در تعریف‌های روانشناسی، هم به رفتار اشاره میشه و هم به فرایندهای ذهنی. بنابراین روانشناسی یعنی، مطالعه‌ی علمی رفتار و فرایندهای روانی. در این تعریف، رشته روانشناسی هم به مطالعه‌ی عینی رفتار مشاهده شده و هم به فهم و درک فرایندهای ذهنی که مستقیماً مشاهده نمی‌شن و بر اساس داده‌های رفتاری و عصب زیست شناختی استنباط می‌شن، توجه داره.

 

گرایش های رشته روانشناسی

تا سال پیش رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی چهارتا گرایش داشت که حذف شدن، ولی چیزی نزدیک به ۲۰ گرایش مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به این رشته اضافه شد. این رشته‌ها شامل روانشناسی عمومی، روانشناسی بالینی، روانشناسی خانواده درمانی، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، سنجش و اندازه‌گیری روانسنجی، روانشناسی صنعتی -سازمانی، روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی اسلامی و روانشناسی مثبت گرا و… هستن.

رشته روانشناسی

 

توانایی لازم برای رشته روانشناسی

آمار، ریاضی، زبان انگلیسی و حتی زیست در این رشته از اهمیت بسیاری برخوردار هستن؛ پس بچه‌های رشته علوم انسانی نباید صرفا به علت علاقه به کتاب روانشناسی، به این رشته فکر کنن. به تحلیل قوی، سلامت روانی، اعتماد به نفس، روحیه پژوهشگری، صبر و حوصله، قدرت بیان و داشتن روحیه‌ی انسان‌دوستی هم نیاز دارن.

 

بازار کار رشته روانشناسی

فارغ التحصیلان رشته روانشناسی می‌تونن جذب آموزش‌وپرورش بشن یا در شرکت‌ها و سازمان‌ها به عنوان روانشناس فعالیت کنن یا به عنوان دستیار متخصص روانشناس بالینی یا روانپزشک در کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز مشاوره، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، همچنین زندان‌ها، مراکز بازپروری و کانون‌های اصلاح و تربیت مشغول به کار بشن.

 

پیشنهاد ویژه

شما می‌تونید با مطالعه‌ی کتاب “فقط انسانی‌ها بخونن!”، با رشته‌های دیگه دانشگاهی که انسانی‌ها می‌تونن انتخاب کنن، آشنا بشید.

 

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

 

.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + چهار =