شغل پزشکی و معرفی آن برای نوجوانان

شغل پزشکی

شغل پزشکی رو دوست داری؟

قریب به اتفاق کنکوری‌های تجربی می خوان شغل پزشکی رو انتخاب بکنن. تازه بعضیا حتی تا چند سال انتخاب رشته نمی‌کنن و این واقعن جای تامل داره! یه عده ازسر علاقه و یه عده هم برای پُزدادن، سوزنشون روی این رشته گیر می‌کنه. خیلیامون فکر می‌کنیم دانشگاه مثل یه قیف برعکس‌شده میمونه که واردشدن بهش خیلی سخت و بیرون اومدن ازش خیلی آسونه و مهم اینه که فقط وارد دانشگاه بشیم. اما این تصور غلط، درباره‌ی خیلی از رشته‌ها غلط‌تره! سختی‌های شغل پزشکی تازه بعد از ورود به این رشته شروع می‌شه و تنها کسی که از روی علاقه انتخاب کرده باشه، میتونه موفق بشه. این رشته به علت داشتن درس‌های متعدد، پرحجم و نسبتن پیچیده‌، نیازمند وجود علاقه‌ی ویژه به مطالعه و تحقیق و پژوهش، سخت‌کوشی و صبر، حافظه قوی‌، روابط عمومی مناسب و فهم عمیق و درست از وظیفه و مسئولیت خطیرِ یه پزشکه.

 

بازار کار شغل پزشکی

بازار کار شغل پزشکی روند ثابتی نداره و این روزا یه خبرهای دلسردکننده‌ای ازش به گوش میرسه. مثل این خبر که وزیر بهداشت اعلام کرده ۱۵ تا ۲۰ درصد فارغ التحصیلان پزشکی به مشاغل غیرپزشکی مشغول به کارن!

 

در حال حاضر نظام آموزش پزشکی عمومی، دارای چهار دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی هست.

شغل پزشکی

1- علوم پایه

در این دوره که اولین مرحله آموزش پزشکیه، دانشجوها با یادگیری علوم پایه‌ی پزشکی، آمادگی لازم را برای یادگیری علوم بالینی به دست میارن.

این مرحله شامل ۲۳ واحد عمومی و ۶۸ واحد درس اختصاصیه که مجموعن ۹۱ واحد می‌شه. طول این دوره، 5 ترم، یعنی دو سال و نیمه. با تمام شدن این دوره، دانشجوها برای ورود به دوره بعدی (فیزیوپاتولوژی)، مجاز می‌شن. قبل از ورود به دوره بعدی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی، در تمام دانشگاه‌های علوم‌پزشکی‌، به‌طور سراسری و همزمان، امتحان جامع علوم پایه پزشکی را برگزار می‌کنه و قبول شده‌ها، میتونن وارد دوره‌ی فیزیوپاتولوژی بشن.

 

2- فیزیوپاتولوژی

این دوره 2 ترم تحصیلی طول میکشه و دانشجوها باید چیزی نزدیک به ۳۰ واحد رو بگذرونن که معدل بچه‌ها توی درس‌های فیزیوپاتولوژی باید حداقل ۱۲ باشه. در غیر این‌صورت دانشجو باید درس‌هایی رو که نمره‌ی کمتر از ۱۲ گرفته، دوباره امتحان بده. حداکثر مدت مجاز در این 2 مرحله‌ی علوم پایه و فیزیوپاتولوژی ۵ ساله. اگه دانشجویی همه واحدها رو با موفقیت بگذرونه، می‌تونه به دوره کارآموزی بالینی راه پیدا کنه.

 

3- کارآموزی بالینی

این دوره شامل ۹۷ واحد درسیه که دانشجوها پس از گذروندن 2 دوره‌ی قبلی واردش میشن. کار اصلی دانشجوها توی این مرحله یادگیری از راه تطبیق آموخته‌های قبلی با یافته‌های بالینی از بیماران بستری در بیمارستانه. در این دوره دانشجوها باید روش برخورد با بیمار، تهیه شرح حال بیمار و نحوه‌ی تشخیص و درمان رو یاد بگیرن تا در دوره بعدی که خودشون تصمیم‌گیرنده هستن، بتونن تشخیص درست بدن و به بیمار کمک کنن.

 

4-کارورزی بالینی

این دوره ۶۴ واحده، آخرین مرحله‌ی آموزش پزشکیه که بهش دوره انترنی هم می‌گن. این دوره ۱۸ ماه طول می‌کشه و به‌این‌صورته که داخلی (4 ماه) ، جراحی(3 ماه)، کودکان (3 ماه)،  زنان(2 ماه) و بخش های چشم، گوش، روانی، بهداشت، پوست، عفونی ، قلب و اعصاب. حداکثر مدت مجاز در دوره های کارآموزی و کارورزی، ۵ ساله. در دوره‌ی کارورزی، دانشجویان مسئولیت معاینه بیماران و تشخیص و درمان رو در بیمارستان بر عهده دارن. در پایان این دوره کارورزان باید درس پایان‌نامه را که ۶ واحد درسیه، بگذرونن. کسانی که مدرک پزشکی عمومی می‌گیرن می‌تونن به شغل پزشکی بپردازند و هر سال در امتحان پذیرش رشته‌های تخصصی پزشکی شرکت کنن و تخصص بگیرن، و در شغل پزشکی متخصص یکی از رشته‌های تخصصی بشن.

نکته: تعداد واحدهای درسی و ماه‌های اختصاص‌ داده شده به کارورزی می‌تونه با توجه به دانشگاه یک کمی با هم متفاوت باشه.

 

پیشنهاد ویژه

شما می‌تونید با مطالعه‌ی کتاب “فقط تجربی‌ها بخونن!“، با رشته‌های دیگه دانشگاهی که تجربی‌ها می‌تونن انتخاب کنن، آشنا بشید. امیدوارم از این مقاله که مرتبط با شغل پزشکی بود لذت برده باشید.

 

[تعداد: 7    میانگین: 4.1/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =