علم اطلاعات و دانش شناسی

علم اطلاعات و دانش شناسی

علم اطلاعات و دانش شناسی

کشور ما با این که زمانی مهد تمدن و دانش بود و بزرگترین کتابخانه‌ها و نفیس‌ترین کتاب‌ها رو داشت، حالا در زمینه‌ی کتاب و کتابخوانی دچار فقر فرهنگیه و کتابخانه‌ها، به مراکزی تبدیل شدن که فقط در دوران امتحانات دانش‌آموزان یا دانشجویان، شلوغ می‌شن. بدون شک یکی از علل اصلی این مشکل، نبود کتابداران متخصص و علاقمند در کتابخانه‌های کشوره. کارشناسان آگاه، باتجربه و تحصیل‌کرده که توانایی ارزیابی نیازهای کتابخانه‌ها رو داشته باشن و از انتشار کتاب‌های جدید و خریدشون مطلع باشن. هدف رشته علم اطلاعات و دانش شناسی که در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور ارائه میشه، تربیت همین دسته از متخصص هاست. در واقع این رشته به دنبال هموارکردن مسیر ارتباط میان دو عنصر کتاب و استفاده‌کننده از کتابه.

 

ارتباط رشته علم اطلاعات و دانش شناسی با رشته کتابداری

این رشته تا چند سال پیش به عنوان رشته کتابداری شناخته می‌شد. کتابداری مجموعه‌ی فعالیت‌هایی است که فردی به عنوان کتابدار و شبکه‌ای به عنوان کتابداری انجام میده تا دست مایه‌اش، یعنی کتاب، نشریه، مجله، فیلم، صفحه‌ی موسیقی و دیسک‌های کامپیوتری به دست مراجعه کننده برسه. به عبارت دیگه، کتابداری حلقه‌ی واسط بین بازار مصرف اطلاعات و تولید اطلاعات است.

علم اطلاعات و دانش شناسی

 

توانایی لازم برای علم اطلاعات و دانش شناسی

کسانی در این رشته موفق میشن که دامنه‌ی اطلاعاتی و مطالعاتی گسترده‌ای داشته باشن و از روابط عمومی خوب، صبر و شکیبایی، زبان انگلیسی و فارسی قوی برخوردار باشن.

 

گرایش های رشته علم اطلاعات و دانش شناسی

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای پنج گرایش مدیریت کتابخانه‌های دانشگاهی، مطالعات کتابخانه‌های عمومی، مدیریت اطلاعات، مطالعات آرشیوی و علم‌سنجی است که شما می‌تونین به ادامه تحصیل بپردازین.

 

بازار کار رشته علم اطلاعات و دانش شناسی

با توجه به پیشرفت سریع جامعه‌های انسانی و افزایش میزان انتشارات در زمینه‌های مختلف دانش، ایجاد و گسترش کتابخانه‌ها یه کار ضروریه. به همین دلیل کتابداری یکی از رشته‌هاییه که چشم‌انداز فرصت‌های شغلیش، روشنه. کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور، کتابخانه‌های دانشگاهی و تخصصی، مراکز اطلاع‌رسانی، کتابخانه‌های مدرسه‌ها در مقاطع مختلف، پایگاه‌های اطلاعاتی و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، مکانهای اصلی برای جذب فارغ‌التحصیلان رشته علم اطلاعات و دانش شناسی هستن.

 

پیشنهاد ویژه

شما می‌تونید با مطالعه‌ی کتاب “فقط انسانی‌ها بخونن!”، با رشته‌های دیگه دانشگاهی که انسانی‌ها می‌تونن انتخاب کنن، آشنا بشید.

 

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 18 =