مشاوره شغلی، راهکار و مراحل آن

مشاوره شغلی

مشاوره شغلی در کشورهای توسعه‌یافته

مشاوره شغلی در کشورهای توسعه‌یافته مثل آمریکا، آلمان، انگلستان، فرانسه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. قدمت این رشته در کشوری مثل آمریکا به بیش از یک قرن می‌رسد. شاید بتوانیم یکی از دلایل رشد این کشورها را همین موضوع بدانیم.  آنها تلاش می‌کنند نیروی انسانی خود را در مسیر درستی هدایت کنند. هدایت شغلی از سنین پایین شروع می‌شود و افراد در سنین بالاتر هم به مشاوران شغلی دسترسی دارند. مشاوران شغلی در دبیرستان‌ها، دانشگاه‌ها، دفاتر کاریابی و موسسات مشاوره شغلی، خدمات ارائه می‌دهند.

 

مشاوره شغلی در ایران

به نظر می‌رسد به‌خاطر بی‌توجهی به این رشته در مقاطع مختلف تحصیلی و نبود انسجام لازم در دفاتر کاریابی و موسسات مشاوره، اغلب افراد نمی‌دانند چه کمک‌هایی می‌توانند از یک مشاورِ شغلیِ متخصص دریافت کنند. در این مطلب می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم.

 

چه کسانی به مشاوره شغلی نیاز دارند؟

برای حل چه مشکلاتی باید به مشاور شغلی مراجعه کنیم؟

مشاوره شغلی

مشاوره شغلی را می‌توانیم در 4 مرحله بیان کنیم. هر مراجعی با توجه به شرایط خود در یکی از این مراحل قرار می‌گیرد.

 

مرحله اول: سردرگمی شغلی

برخی از مراجعین مشکل شغلی خود را می‌دانند مثلا فردی که فقط از میزان درآمد شغلش ناراضی است اما با شرایط دیگر شغل مشکلی ندارد. این افراد که مشکل خود را می‌دانند بدون طی این مرحله، مرحله دوم را آغاز می‌کنند.

در مقابل گروهی دچار سردرگمی شغلی هستند. سردرگمی شغلی را می‌توانیم یکی از رایج‌ترین موانع مسیر شغلی بدانیم. شخص سردرگم مثل یک جهانگرد، یا طبیعت‌گردی است که نقشه‌ی راه را گم کرده است. این مسافر نمی‌داند کجای مسیر قرار دارد و قدم بعدی چیست؟ مشاورِ شغلی مانند یک راهنما در کنار اوست و راه را به او نشان می‌دهد.

سردرگمی شغلی مسئله غیرعادی نیست. هر کسی شاید در دوره‌ای از زندگی خود این مسئله را تجربه کرده باشد. مهم این است که وضعیت سردرگمی طولانی نباشد و مسیر اصلی خود را سریعتر بیابیم.

اولین قدم تشخیص مشکل اصلی مراجع است. گفتگویی که در جلسه مشاوره انجام می‌شود به مراجع کمک می‌کند تا وضعیت خود را درک کند. پاسخ به سوالات دقیق مشاور، ذهن مراجع را نسبت به مشکلاتش شفاف‌تر می‌کند. در حقیقت مشاور نقش راهبری دارد و مراجع خود، مسئله را تشخیص خواهد داد.

 

مرحله دوم: یافتن راه‌حل‌ها

گاهی کسانی که در جلسه مشاوره شغلی حاضر شده‌اند وضعیت خود را دقیقاً می‌دانند. آنها اهداف مشخصی دارند. در این حالت بیشتر به دنبال راه‌حل هستند. مراجعان می‌خواهند راه‌حلی بیابند تا از طریق آن بتوانند مشکلات شغلی خود را حل کنند. در این صورت مشاوره شغلی جلسه‌ای خواهد بود که مشاور تلاش می‌کند با ارائه اطلاعات شغلی، دانش مراجع را افزایش دهد. برای اینکه نقش مراجع پررنگ‌تر باشد، سرنخ‌ها و اطلاعات اولیه‌ای از شغل‌ها به او داده می‌شود در ادامه او با تکیه بر این اطلاعات مسیر خود را پیدا می‌کند.

فردی 30 ساله برای مشاوره شغلی مراجعه کرد. او علاقمند به حوزه وکالت بود. اما تحت تأثیر خانواده رشته‌ی هنر را انتخاب کرده بود. معتقد بود در رشته هنر موفقیت زیادی نداشته است. خود می‌دانست که اگر در حوزه هنر به فعالیت ادامه دهد، نتایج بزرگی را تجربه نخواهد کرد. می‌خواست بداند چگونه با کمترین ریسک می‌تواند تغییر شغل دهد. پس لازم بود قبل از تغییر رشته با حوزه وکالت بیشتر آشنا شود. راه‌های متفاوتی وجود داشت. بعنوان مثال مصاحبه با وکیل‌ها، حضور به عنوان مسئول دفتر وکیل، شرکت در جلسات علنی دادگاه، مطالعه زندگی‌نامه برخی از وکیلان موفق و … سرنخ‌هایی برای شناخت این شغل بود. در حین آشنایی متوجه شد می‌تواند بدون کناره‌گیری از شغلش که وابسته به رشته هنر بود به عنوان مدافع صنف هنرمندان فعالیت خود را ادامه دهد. این نوع فعالیت شبیه وظایف یک وکیل بود که با علائقش سازگاری داشت.

مشاوره شغلی

مرحله سوم: تردید در انتخاب شغل

تردیدها موانعی در مسیر موفقیت هستند. مشاوره شغلی کمک می‌کند با شناخت دقیق‌تر معیارها و ارزیابی راه‌حل‌ها، آن‌ها را کاهش دهیم.

فرض کنید سال‌ها در شرکت بزرگی کار کرده‌اید و احتمال ترفیع و افزایش حقوق در آینده نزدیک وجود دارد. اگر ترفیع انجام شود شرایط‌ بهتری خواهید داشت. با محیط شرکت آشنا هستید. حقوقتان منظم پرداخت می‌شود. اما برنامه ترفیع قطعی نیست. همزمان از شرکت رقیب هم پیشنهاد همکاری با حقوقی بالا دریافت می‌کنید. ولی سازوکار شرکت برای شما ناشناخته است. چه تصمیمی‌ می‌گیرید؟

شاید شما با توجه به ارزش‌های خود تصمیم قاطعانه بگیرید. ولی برخی در چنین شرایطی دچار تردید می‌شوند.

مشاوره شغلی می‌تواند آنها را برای انتخاب درست یاری کند.

 

مرحله چهارم: حمایت

پس از اینکه تصمیم نهایی گرفته می‌شود، نوبت اقدام و عمل است. ولی باز هم می‌بینیم برخی نمی‌توانند تصمیمات خود را عملی کنند. گاهی این وضعیت به‌خاطر نداشتن حمایت است. انسان اصولاً یک فرد اجتماعی است و نیاز دارد توسط دیگران تأیید و حمایت شود. البته باید دقت داشت که میزان این نیاز در افراد مختلف،‌ متفاوت است. زمانی که توسط اطرافیان مخصوصاً نزدیکان خود حمایت نمی‌شویم، عملی کردن تصمیم‌ها سخت‌تر می‌شود. در چنین شرایطی مشاوره شغلی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

یکی از مراجعانم با سردرگمی شغلی وارد جلسه مشاوره شد. پس از جلسات متعدد متوجه شدیم یکی از شغل‌های مورد علاقه و متناسب توانایی‌های او مربی مهدکودک است. پس از گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت مشغول کارآموزی شد. در زمان کارآموزی پیشنهاد همکاری از یک مهدکودک دیگر هم داشت. وقتی می‌خواست این پشنهاد را بپذیرد، مردد بود. در گفتگوهایی که داشتیم متوجه شدم نیاز به حمایت دارد. خانواده‌ی او موافق فعالیت او در مهدکودک نبودند. علت مخالفت خانواده تناسب نداشتن شغل با رشته تحصیلی بود؛ در حالی که این فرد در رشته تحصیلی خود موفق نبود اما در مهدکودک پیشرفت داشت. نیاز او تایید شدن بود.

 

سخن یک مشاور شغلی

مشاوره شغلی

دقت داشته باشید که مشاوره شغلی کمک می‌کند تا بدانیم در کدام یک از این مراحل قرار داریم. در قدم بعدی مشاور راهکارهایی برای خروج از این شرایط ارائه می‌دهد. مشاوره شغلی زمانی کامل و کارساز است که فرد به توانایی حل مسئله برسد. یعنی در شرایط مختلف راه‌حل‌هایی را برای رسیدن به اهداف شغلی بیابد و با انتخاب بهترین گزینه و عمل به آن زندگی خود را بسازد.

 

تماس برای مشاوره شغلی  22201065 – 021

 

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 19 =