پرستاری و معرفی این رشته برای نوجوانان

رشته پرستاری

رشته پرستاری

پرستاری یعنی کمک به افراد خاص، در درمانگاه، بیمارستان یا منزل برای انجام فعالیت‌هایی که باعث حفظ سلامتی فرد میشه. پرستار در واقع یکی از اعضای مهم در تیم مراقبت بهداشتیه و در این گروه نقش‌های گسترده‌ای داره؛ از جمله نقش مراقبتی، حمایتی، درمانی، هماهنگی، مشورتی، مدیریتی و تحقیقاتی. پرستاری علاوه بر علم، یه مهارت هم به حساب میاد. می‌تونیم شغل پرستاری رو تو این شش ویژگی تعریف کنیم:

1- کمک به نیازهای فیزیکی بیماران

2- فراهم نمودن حمایت‌های روانی-اجتماعی برای بیماران

3- اطمینان از توجه به نیازهای روحی و معنوی بیماران

4- جلب رضایت بیماران از مراقبت‌ها

5- پذیرش مسئولیت

6- اطمینان از ارائه مراقبتهای جامع و همه‌جانبه به بیمار

 

توانایی لازم برای رشته پرستاری

ویژگی‌های بالا نشون دهنده این هستن که یک پرستار باید چه توانایی‌هایی داشته باشه. روابط عمومی بالا، سلامتِ جسمی و روحی، روحیه‌ی قوی، نظم و دقت، اطلاعات عمومی بالا، تحمل سختی‌ها در وضعیت‌های بحرانی، از جمله این توانایی‌هاست که علاوه بر اینا باید از نظر درسی هم توی درس‌های زیست‌شناسی، شیمی قوی باشه و زبان انگلیسی رو هم خیلی خوب بدونه.

رشته پرستاری

 

رشته پرستاری چند سال است؟

طول متوسط دوره‌ی این رشته ۴ سال و حداکثر ۵ سال، برای 8 نیمسال برنامه‌ریزی شده. دانشجویان این رشته چیزی نزدیک به ۱۳۰ واحدِ عمومی، پایه، اصلی، اختصاصی، کارآموزی رو باید بگذرونن. دانشجویان این رشته پس از فارغ‌التحصیلی می‌تونن در رشته‌های متعددی، نزدیک به ۲۳ رشته، ادامه تحصیل بدن که از این رشته‌ها سه گرایش آموزش پرستاری، پرستاری مراقبت‌های ویژه و مراقبت‌های ویژه نوزادان مربوط به این رشته هست.

در مرحله دکتری دانشجویان این رشته میتونن توی گرایش‌های سلامت بهداشت و تغذیه، پرستاری، فیزیولوژی و … ادامه تحصیل بدن.

 

بازار کار رشته پرستاری

فارغ التحصیلان این رشته می‌تونن به عنوان پرستار، مترون، سرپرست بخش بیمارستان، سوپروایزر، رئیس بخش استریل، مدیریت خدمات بهداشتی و … در مراکزی مثل اورژانس‌ها، بهداری‌ها، بیمارستانها، دانشگاه‌ها، درمانگاه‌های سازمان انتقال خون، مراکز آموزشی، مراکز پژوهشی، کلینیک‌های عمومی، مراکز شیمی‌درمانی و وزارتخانه‌های بهداشت و درمان مشغول به کار بشن. پرستاران علاوه بر کار در این مراکز، میتونن در صنعت برای مراقبت از سلامت و بهداشت کارکنان صنایع مختلف، در سازمان تربیت بدنی و مراکز ورزشی به عنوان یکی از اعضای اصلی تیم مراقبت پزشکی و همچنین در آموزش و پرورش فعالیت کنن. در واقع فرصت‌های شغلی یک پرستار بسیار گسترده است.

 

پیشنهاد ویژه

شما می‌تونید با مطالعه‌ی کتاب “فقط تجربی‌ها بخونن!”، با رشته‌های دیگه دانشگاهی که تجربی‌ها می‌تونن انتخاب کنن، آشنا بشید. امیدوارم از مطالعه رشته پرستاری لذت برده باشید.

 

[تعداد: 4    میانگین: 3.8/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 12 =