مهندسی عمران و معرفی این رشته

مهندسی عمران

مهندسی عمران

مهندسی عمران یه هنره؛ هنر مدیریت منابع عظیم انرژی در طبیعت، به منظور استفاده و راحتی بشر. عمران همچنین راهی برای تولید و حمل‌ونقل در کشور برای تجارت داخلی و بین‌المللی است. تخصص مهندسی عمران در ساخت راهها، پلها، کانال‌ها، هدایت رودخانه‌ها و اسکله‌ها برای مبادلات داخلی و بین‌المللی، ساخت بنادر، موج‌شکنها، فانوس‌های دریایی و ساخت و بکارگیری ماشین‌آلات در زهکشی شهرها و شهرکها به کار گرفته می‌شه. این رشته از جمله رشته‌هاییه که بیانگر کاربرد علم در سازندگی و عمران کشوره؛ یعنی هر چیزی که به آبادی یک کشور بر می‌گرده، در حیطه کار این رشته قرار می‌گیره.

 

گرایش های مهندسی عمران

مهندسی عمران در کارشناسی علاوه بر گرایش عمران، دارای گرایش نقشه‌برداری هم هست. هدف گرایش عمران تربیت افرادیه که بتونن با آگاهی علمی و فنی کافی،  وظایف طراحی، مدیریت، نظارت و اجرای پروژه‌های عمرانی در زمینه‌های مرتبط رو به عهده بگیرن و نیازهای عمرانی جامعه رو در این زمینه‌ها برآورده کنن. طرح و اجرای برنامه‌های عمرانی به اطلاعات دقیق کمی و کیفی درباره‌ی زمین و عوارضش نیاز داره که معمولاً به صورت نقشه‌های گوناگون تصویری، ترسیمی و اقماری استفاده می‌شه و مجموعه‌ی مهندسی نقشه‌برداری پاسخگوی این نیازها، به گونه‌ای هماهنگ با سایر رشته‌های عمرانی است.

مهندسی عمران

 

توانایی لازم برای مهندسی عمران

صبر و حوصله، روابط اجتماعی قوی، خلاقیت، قدرت تجزیه‌وتحلیل و دقت بالا، قدرت جسمانی و تسلط کافی در ریاضی، فیزیک و کامپیوتر، همچنین توانایی کار در محیط‌های کارگری از جمله نیازهای لازم برای ورود به رشته مهندسی عمران است.

 

بازار کار مهندسی عمران

سازمان‌ها و بنگاه‌های شغلی مرتبط با این رشته عبارتند از آموزش‌وپرورش، آموزشگاه‌های خصوصی، راه آهن کشور، سازمان مدیریت بحران، شرکت‌ها و مراکزهای نقشه‌برداری، شرکت‌های احداث سکوها و تاسیسات دریایی، شرکت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای بین‌المللی، شرکت‌های سکوسازی، شرکت‌های مشاور، شرکت‌های هواپیمایی، کارخانه‌های واگن‌سازی،کشتی‌سازی و قطار شهری، مراکز پژوهشی و آموزشی، وزارتخانه راه و ترابری، نیروی دریایی کشور، وزارتخانه مسکن و شهرسازی سازی و… .

 

گرایش های ارشد عمران

سازه، مهندسی زلزله، ژئوتکنیک، راه‌وترابری، مهندسی و مدیریت منابع آب، مهندسی آب و سازه‌های هیدرولیکی، مهندسی سواحل بنادر و سازه‌های دریایی، حمل‌ونقل، مهندسی و مدیریت ساخت، مهندسی محیط زیست، مهندسی خطوط راه‌آهن، سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، سنجش از دور، ژئودزی و فتوگرامتری، راه‌های پیش روی شما برای ادامه تحصیل در مهندسی عمران است.

 

پیشنهاد ویژه

شما می‌تونید با مطالعه‌ی کتاب “فقط ریاضی‌ها بخونن!”، با رشته‌های دیگه دانشگاهی که ریاضی‌ها می‌تونن انتخاب کنن، آشنا بشید.

 

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =