مهندسی معدن | معرفی رشته مهندسی معدن

مهندسی معدن

مهندسی معدن

مهندسی معدن یعنی کاربرد علوم و فنون مهندسی در استخراج مواد معدنی از محیط‌های طبیعی. همانطور که از اسمش پیداست، این شاخه از مهندسی به طور مستقیم با بخش معدن سروکار داره. معمولاً اصطلاح مهندسی معدن، به استخراج مواد جامد از معدن محدود می‌شه و استخراج مواد سیال مثل نفت، گاز و آب‌های زیرزمینی به عنوان شاخه‌ای از این رشته به حساب نمیاد. پیشرفت‌های اخیر، مثل بازیافت گاز متان از گازهای معادن زغال سنگ، فاصله بین مهندسی معدن و مهندسی نفت رو روزبه‌روز کمتر می‌کنه. از نظر تعریف سنتی، کار معدن، به استخراج مواد از سطح زمین محدود می‌شه، ولی تحقیقات جدید در زمینه‌ی استخراج منابع خارج از منظومه شمسی و همچنین استفاده از منابع موجود در عمق دریاها، این تعریف را ناکارآمد کرده است.

 

گرایش های مهندسی معدن

این رشته علاوه بر گرایش مهندسی معدن دارای گرایش اکتشاف معدن هم است. هدف از گرایش این رشته تربیت افرادیه که علاوه بر آشنایی کلی با رشته معدن، در یکی از زمینه‌های استخراج معدن، اکتشاف مواد معدنی، مکانیک سنگ و فرآوری مواد معدنی دارای تخصص نسبی باشه. هدف از گرایش مهندسی اکتشاف، آموزش افرادیه که از عهده‌ی انجام امور استخراجی و بهره‌برداری و اداره‌ی قسمت‌های مختلف معادن، حفاری، نگهداری، حمل‌ونقل، تهویه، روش استخراج و طراحی معدن بربیاد.

مهندسی معدن

 

توانایی لازم برای مهندسی معدن

با توجه به اینکه شغل‌های مرتبط با این رشته از شغل‌های سخت به شمار میان؛ علاقه به تنهایی برای انتخاب رشته کافی نیست. بلکه توانایی جسمی و روانی بسیار بالا، توانایی کار در محیط‌های سخت و دوری از خانواده، علاقه به زمین‌شناسی، توانمندی در درس‌های ریاضی، شیمی، فیزیک و زبان انگلیسی هم اهمیت داره.

 

 

بازار کار مهندسی معدن

کار مهندسان معدن محدود به کار در معدن نیست، بلکه اونا در پروژه‌های دیگه، مثل سدسازی یا ساخت تونل هم مهارت دارن. دانشگاه‌ها، شرکت‌های بهره‌برداری از معادن، کارخانه‌های تولید شیشه، تولید سیمان، معادن سنگ کشور، معادن فلز کشور، مراکز آموزشی و پژوهشی و کارگاه‌های تولیدی از فرصت‌های شغلی برای فعالیت‌های مهندسان معدن است.

 

گرایش های ارشد مهندسی معدن

فرصت‌های ادامه تحصیل برای علاقمندان به این رشته در مجموعه‌ی مهندسی معدن شامل فرآوری مواد معدنی، مکانیک، سنگ، تونل و فضاهای زیرزمینی، استخراج معدن و اکتشاف معدن است.

 

پیشنهاد ویژه

شما می‌تونید با مطالعه‌ی کتاب “فقط ریاضی‌ها بخونن!”، با رشته‌های دیگه دانشگاهی که ریاضی‌ها می‌تونن انتخاب کنن، آشنا بشید.

 

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − ده =