مهندسی نساجی‌ | معرفی رشته مهندسی نساجی

مهندسی نساجی

مهندسی نساجی

نساجی با پارچه و پوشاک در ارتباطه و با فرهنگ جامعه گره خورده. در واقع نساجی علمیه که در اون عملیات تبدیل الیاف به نخ و همینطور تبدیل نخ به پارچه شرح داده می‌شه. موضوعات مهم حیطه‌ی مهندسی نساجی شامل ریسندگی، بافندگی، چاپ، رنگرزی و تکمیل است.

 

گرایش های مهندسی نساجی

مهندسی فناوری نساجی، مهندسی الیاف، مهندسی پوشاک و مهندسی شیمی نساجی گرایش های این رشته در مقطع کارشناسیه. در مهندسی فناوری نساجی،  هدف تربیت متخصصان به منظور بهره‌برداری از صنایع نساجی در تبدیل الیاف به نخ، نخ به منسوجات و روش‌های تهیه سایر منسوجات نساجیه که مصارف فنی، صنعتی، مخابراتی و… دارن. در مهندسی الیاف به تولید الیاف جدید و بهبود خواص الیاف موجود پرداخته می‌شه. در گرایش این رشته طراحی، زیبایی شناسی، مد، انواع دوخت و ماشین‌های دوخت، کنترل کیفیت و… آموزش داده می‌شه. هدف از مهندسی شیمی نساجی، تربیت متخصصانی در زمینه‌ی تهیه‌ی الیاف و کاربرد مواد شیمیایی بر روی الیاف و منسوجاته که شامل عملیات شیمیایی و تکنولوژی مربوط به الیاف مصنوعی با توجه به مراحل تولید و نیز تکمیل فرآورده‌هاست.

مهندسی نساجی

توانایی لازم برای مهندسی نساجی

این رشته، بی‌ارتباط با هنر نیست و شخص باید خلاقیت داشته باشه تا بتونه طرح‌های جدیدی ارائه بده. توانایی اجرایی و مدیریتی بالا، تسلط به درس‌های شیمی و فیزیک، اطلاعات به‌روز، توانایی تجزیه‌وتحلیل، توانایی مدیریتی و کار گروهی و علاقه به کار در محیطهای صنعتی از جمله نیازهای لازم برای ورود و ادامه تحصیل در این رشته است.

 

بازار کار مهندسی نساجی

کارخانه‌های تولیدی و خدماتی صنایع نساجی و سازمان‌های پژوهشی و مراکز تحقیقاتی مرتبط از موقعیت‌های شغلی برای رشته مهندسی نساجی است.

 

 

گرایش های ارشد مهندسی نساجی

تکنولوژی نساجی، شیمی نساجی و علوم الیاف، گزینه‌های ادامه تحصیل برای شما در این رشته است.

 

پیشنهاد ویژه

شما می‌تونید با مطالعه‌ی کتاب “فقط ریاضی‌ها بخونن!”، با رشته‌های دیگه دانشگاهی که ریاضی‌ها می‌تونن انتخاب کنن، آشنا بشید.

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + یک =