مهندسی پزشکی | معرفی رشته مهندسی پزشکی

مهندسی پزشکی

 رشته مهندسی پزشکی

رشته مهندسی پزشکی دانشیه که فیزیک، ریاضی، شیمی، علوم کامپیوتر و اصول مهندسی رو جمع می‌کنه تا به مطالعه‌ی زیست، پزشکی، رفتار و سلامت بپردازه. رشته مهندسی پزشکی سعی می‌کنه تا دانشی از سطح مولکولی به اندامی ایجاد کنه و از این طریق ابداعات بیولوژیک، پردازش‌ها، ایمپلنت‌ها، دستگاه‌ها و روش‌های انفورماتیک رو برای پیشگیری، تشخیص، درمان، توانبخشی بیماران و بهبود سلامت توسعه بده.

 

گستردگی در رشته مهندسی پزشکی

کارشناسی مهندسی پزشکی، هم خانواده‌ی رشته برق و الکترونیک است. این علم بسیار گسترده است و به بحث پردازش سیگنال‌های حیاتی، پردازش تصاویر پزشکی و سیستم‌های تصویربرداری، مدلسازی سیستم‌های فیزیولوژیکی، بیوانفورماتیک، توانبخشی، مهندسی عصبی، مهندسی بافت محدود نمیشه.

پس مهندسی پزشکی، یعنی کاربرد تکنیک‌های مهندسی برای فهم سیستم‌های زیست شناسی و توسعه‌ی ابزارها و فناوری‌های درمانی. دیالیز کلیه، ضربان ساز قلب، مفاصل مصنوعی و پروتزها، بخشی از محصولات مهندسی پزشکین.

مهندسی پزشکی

 

گرایش های مهندسی پزشکی

پزشکی بالینی، بیوالکتریک، بیومتریال، بیومکانیک گرایش های رشته مهندسی پزشکی در دوره‌ی کارشناسی است. هدف از پزشکی بالینی تربیت مهندسینیه که بتونن نقش خودشون رو در طراحی و استفاده‌ی بهینه از ابزار لازم در محیط‌های بالینی و بیمارستانی و کاربرد فنون و روشهای مهندسی در تامین بهداشت عمومی ایفا کنن. گرایش‌های بیوالکتریک به مطالعه درباره‌ی کاربرد برق و کامپیوتر در پزشکی می‌پردازه. مطالعه درباره‌ی موادی که در کاربردهای پزشکی و درمان بیماریها به کار میره، در حیطه‌ی بیومتریال قرار داره. در گرایش بیومکانیک به مطالعه درباره‌ی مکانیک در پزشکی پرداخته میشه.

 

توانایی لازم برای رشته مهندسی پزشکی

توانایی‌های لازم برای ورود به رشته مهندسی پزشکی شامل علاقه به رشته‌های مهندسی مواد، مکانیک و الکترونیک، داشتن علاقه و پایه قوی در ریاضی، فیزیک و زیست شناسی، روحیه‌ی کار در محیط‌های درمانی، نظم و دقت و… است.

 

بازار کار رشته مهندسی پزشکی

بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، کارخانه‌های تولید تجهیزات پزشکی، مراکز تحقیقات پزشکی، مراکز تحقیقات دارویی، موسسات پژوهشی و آموزشی، مراکز شیمی درمانی، شرکت‌های تعمیر تجهیزات پزشکی، باشگاه‌ها و مجموعه‌های ورزشی، محیط کاری مناسبی برای فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پزشکی است.

 

گرایش های مهندسی پزشکی در کارشناسی ارشد

بیوالکتریک، زیست مواد، توانبخشی، بیومتریال، بیومکانیک و مهندسی بافت از گرایش‌ های مهندسی پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد است.

 

پیشنهاد ویژه

شما می‌تونید با مطالعه‌ی کتاب “فقط ریاضی‌ها بخونن!”، با رشته‌های دیگه دانشگاهی که ریاضی‌ها می‌تونن انتخاب کنن، آشنا بشید.

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 13 =