چگونه شغل رویایی خود را بیابیم

مشاور شغلی

استیو جابز، اسطوره‌ی کارآفرینان معاصر، در زندگینامه خود می‌گوید: «من خوش‌شانس بودم که آنچه را که می‌خواستم انجام بدهم در اوایل زندگی‌ام پیدا کردم.» این جمله نشان می‌دهد که استیو جابز خیلی زود خواسته‌ واقعی خود را یافته و شغل خود را بر اساس این هدف تنظیم کرده است. یافتن مسیر شغلی اهمیت فراوانی در موفقیت هر انسانی دارد. آیا می‌دانید، چگونه خواسته واقعی خود را کشف کنید و شغلتان را بر مبنای آن انتخاب کنید؟ و مشاور شغلی چه کمک‌هایی می‌تواند بدهد؟

واقعیت تلخ این است که اغلب افراد هیچ آموزشی در این خصوص ندیده‌اند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید، خبر خوبی برایتان دارم. در این مطلب می‌خواهم روشی را معرفی کنم که می‌توانید خیلی راحت خواسته واقعی خود را بیابید. اگر خواسته خود را بیابید و شغلتان با آن هماهنگ باشد، نتایج بزرگی در انتظار شماست. نتایجی که می‌تواند شما را مثل استیو جابز در تاریخ ماندگار کند.

 

مهم‌ترین تصمیم زندگی

انتخاب شغل مهم‌ترین تصمیم زندگی است. نوع شغل  تا حدود زیادی چگونگی زندگی را مشخص می‌کند. مثلاً شغل مشخص می‌کند که چقدر اوقات فراغت داشته باشیم؛ در طول روز وقتمان را با چه کسانی بگذرانیم؛ چه فعالیت‌هایی انجام دهیم؛ درآمدمان چقدر باشد.

انتخاب شغل تأثیر زیادی بر سرنوشت هرکدام از ما دارد. علاوه بر این، اغلب افراد فکر می‌کنند شغل فقط وسیله درآمد است؛ درصورتی‌که طبق نظر روانشناسان، شغل در رشد هر انسان نقش بزرگی دارد. اگر شغلتان را خوب انتخاب کنید، زندگی‌تان معنا پیدا می‌کند. پس اگر اطلاعات خود را در خصوص انتخاب شغل افزایش دهید، در حقیقت، قدم بزرگی در ساختن زندگی خود برداشته‌اید.

 

مشاور شغلی داشته باشید.

یک مشاور شغلی می‌تواند اطلاعات شغلی شما را افزایش دهد. او به شما می‌گوید که برای انتخاب عالی، به چه اطلاعاتی نیاز دارید؛ این اطلاعات را از کجا و چگونه جمع‌آوری کنید؛ چگونه اطلاعات را تحلیل کنید و از نتایج آن در تصمیم‌گیری خود استفاده کنید. مشاور شغلی با انواع نظریه‌هایی که روانشناسان نامدار جهانی مطرح کرده‌اند، آشناست. او می‌تواند مشکلات تصمیم‌گیری را شناسایی کند و برای حل آن‌ها راهکار ارائه دهد. راهکارهایی که یک مشاور شغلی ارائه می‌دهد، توسط محققان این حوزه آزموده شده است و کاربردی بودن آن‌ها به اثبات رسیده است. البته مشاوره شغلی یک علم است که تحقیق در حوزه‌های مختلف آن ادامه دارد.

مشاور شغلی

 

مشاور شغلی چه کمک‌هایی می‌تواند بدهد؟

وقتی شما به یک مشاور شغلی مراجعه می‌کنید هدف او شامل موارد زیر خواهد بود:

۱- ارزیابی توانایی‌ها، ارزش‌ها و علایق‌تان

۲- کشف اینکه شما می‌خواهید چگونه فردی باشید و چه زندگی برای خود بسازید.

۳- گفتگو در خصوص اهداف، احساسات و نگرانی‌هایتان  در انتخاب شغل

۴- شناسایی فاکتورهای تأثیرگذار منحصربه‌فرد در رشد شغلی شما

۵- تشخیص منابع اطلاعات شغلی

۶- مشخص کردن قدم‌های بعدی در برنامه رشد شغلی برای اینکه مطمئن شوید به اهداف خود خواهید رسید.

  

چه کسانی نیاز به مشاور شغلی دارند؟

اکثر انسان‌ها یا شغل دارند و یا در آینده باید شغلی را انتخاب کنند، پس  تقریباً هرکسی نیاز به مشاوره شغلی دارد. حتماً نباید محصل باشید که از خدمات یک مشاور شغلی استفاده کنید؛ بلکه اگر بزرگ‌سال هم هستید، می‌توانید یک مشاور شغلی داشته باشید. زمانی که می‌خواهید شغل خود را تغییر دهید، مشورت با یک مشاور شغلی اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار خواهد داد. اگر هدفی ندارید که آن را دنبال کنید، باز هم نیاز دارید به یک مشاور شغلی مراجعه کنید. مشاوران شغلی می‌توانند به مدیران و مالکان کسب‌وکارها کمک کنند تا افراد شایسته‌ای را استخدام کنند. یک مشاور شغلی می‌تواند در شناسایی مشکلات کاری کارمندان که موجب کاهش عملکرد آن‌ها می‌شود، به مدیران کمک کند.

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *