۷ ایستگاه برای انتخاب شغل

پیشرفت شغل

جستجوی شغل یک کار تمام‌وقت است. شما برای موفقیت باید سخت کار کنید. زمان صرف کنید و تعهد کافی داشته باشید. مهم‌ترین کار این است که صدها رزومه برای کارفرماها بفرستید و منتظر پاسخ آن‌ها باشید. البته شاید هرگز هیچ پاسخی دریافت نکنید.
خیلی مهم است که سازمان‌یافته باشید و بدانید که چطور به دنبال شغل باشید.
این روزها بازار بسیار رقابتی است. قبل از اینکه کار جستجو را به‌صورت جدی آغاز کنید، مجبورید برای جستجوی خود، برنامه استراتژیک داشته باشید، مکان‌هایی که باید بگردید را مشخص کنید، سمت‌هایی که خواهان پذیرش آن‌ها هستید را شناسایی کنید.
در این مقاله ۷ ایستگاه از مسیر یافتن شغل جدید بیان‌شده است.

 

از خودتان بپرسید که “چرا به دنبال شغل جدید هستید؟”

آیا به این دلیل به دنبال کار جدید هستید که از زمینه کار فعلی خود متنفرید؟ یا اینکه در کار خود پیشرفت کردید و دیگر کار  برایتان چالش‌برانگیز نیست و به دنبال کار مهیج و چالش‌برانگیز هستید.

 

به این فکر کنید که “به دنبال چه چیزی هستید؟”

کارهایی که می‌خواهید انجام دهید و کارهایی که نمی‌خواهید انجام دهید را کشف کنید. بااینکه شما تصمیم قطعی گرفته‌اید که شغل فعلی خود را رها کنید، باز هم یک وقت اختصاص دهید و قبل از اینکه برنامه خود را عملی کنید، روی برنامه و راهکارها فکر کنید. حداقل چیزی که باید خوب به آن فکر کنید این است که بفهمید چه صنعت یا زمینه کاری، شما را به هیجان می‌آورد و چه سمت یا موقعیت شغلی مناسب شماست.

 

نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید.

حالا که شما تصمیم جدی برای یافتن چیزی که می‌خواهید گرفته‌اید، آیا می‌دانید هر شخص در سمت یا موقعیت شغلی چه کارهایی را باید انجام دهد؟ آیا شما در انجام آن‌ها خوب هستید؟ منتظر این نباشید که مصاحبه‌گر آن‌ها را کشف کند. شما باید قبل از آنکه به مصاحبه دعوت شوید، آن‌ها را به صورت برجسته در رزومه خود بنویسید.

 

تحقیقات اولیه انجام دهید.

فرصت‌هایی که در صنعت موردنظر – صنعتی که شما را به هیجان می‌آورد – وجود دارد را شناسایی کنید. مشاغل موجود در صنعت موردعلاقه خود را بررسی کنید. حتی سایت شرکت‌هایی که در آن حوزه کار می‌کنند را بررسی کنید. بعضی از مشاغل هرگز آگهی نمی‌شوند. شما می‌توانید با کسانی که قبلاً وارد این زمینه شده‌اند صحبت کنید، شاید آن‌ها پیشنهاد شغل جدیدی به شما بدهند؛ و شاید هم مسیر درستی را به شما نشان بدهند که از طریق آن، شغل دلخواه خود را بیابید. درنهایت آن‌ها می‌توانند اشخاص دیگری را مطلع کنند که شخصی مثل شما به دنبال یک شغل خاص می‌گردد. این مدل شبکه‌سازی یکی از مؤثرترین راه‌ها برای یافتن شغل است.

 

یک‌زمان مشخص برای جستجو در نظر بگیرید.

زمان خالی برای جستجوی شغل نمی‌توانید پیدا کنید، بلکه باید آن را بسازید. دو ساعت در روز به جستجوی شغل اختصاص دهید. مطمئن شوید که در این دو ساعت روی آن تمرکز دارید. این روند را به کار خود تبدیل کنید.

 

اهداف قابل‌اندازه‌گیری برای خود بسازید.

هدف نهایی شما یافتن شغل جدید است. اما برای رسیدن به آن، باید کارهایی را انجام دهید. این کارها را به اهداف کوچک خود تبدیل کنید. مثل تعداد رزومه‌هایی که برای کارفرماهای احتمالی می‌فرستید. تعداد سایت‌هایی که بررسی می‌کنید. این اهداف به شما کمک می‌کنند تا باانگیزه بمانید؛ هر وقت به هدف کوچکی می‌رسید، احساس موفقیت می‌کنید.

 

تکنیک‌های مصاحبه را تمرین کنید.

بااینکه هنوز به مصاحبه‌ای دعوت نشده‌اید، خود را برای آن آماده کنید. سؤالات متداولی که در مصاحبه پرسیده می‌شود را لیست کنید و برای پاسخ آن تمرین کنید. تمرین! تمرین! تمرین!
با این روش شما وقتی‌که برای مصاحبه دعوت می‌شوید، اعتمادبه‌نفس دارید و تأثیرگذارتر خواهید بود.

 

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

 

 

.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *