۸ گام برای تغییر شغل

تغییر شغل

تغییر شغل دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. شاید اهداف شغلی شما تغییر کرده باشد. ممکن است بخواهید شغل‌تان با ارزش‌ها و علایق‌تان هماهنگ باشد. انعطاف‌پذیری در ساعت کار هم دلیلی برای تغییر شغل است. انگیزه افزایش درآمد هم می‌تواند به تغییر شغل منجر  شود. این موارد، چند دلیل برای تغییر شغل هستند. البته تغییر شغل انگیزه‌های دیگری هم می‌تواند داشته باشد.
برای اینکه تغییر شغل موفقی را تجربه کنید، توصیه می‌کنیم ۷ گام زیر را بردارید:

 

۱- وضعیت رضایت‌شغلی فعلی خود را ارزیابی کنید.

احساس شما نسبت به شغل فعلی بسیار مهم است. باید بدانید که کدام قسمت از شغل خود را بیشتر دوست دارید؟ چه بخشی از شغل خود را کمتر دوست دارید؟ واکنش‌های خود را در طول روز یادداشت کنید تا ردپای نارضایتی را بیابید. آیا فعالیت‌های مربوط به شغل‌تان را دوست ندارید؟ شاید محیط کاری خود را نمی‌پسندید؟ نوع روابط‌تان با همکاران چطور است؟

 

۲- علایق، ارزش‌ها و توانایی‌های شما چیست؟

گذشته خود را بررسی کنید. چه کارهایی را با علاقه بیشتر انجام می‌دادید؟ در چه حوزه‌هایی داوطلب می‌شدید؟ مهمترین موضوع برای شما چیست؟ در چه کارهایی نسبت به دیگران برتری دارید؟ یادگیری در چه زمینه‌ای برای‌تان آسان‌تر است؟
در مورد ارزیابی خود می‌توانید از آزمون‌های آماده هم استفاده کنید.

 

۳- چه گزینه‌هایی در اختیار دارید؟

راه‌های جایگزین موجود را لیست کنید. چه تغییراتی می‌توانید در شغل خود ایجاد کنید؟ از روش طوفان فکری استفاده کنید. بدون اینکه به نتایج گزینه‌ها فکر کنید، همه‌ی گزینه‌ها را لیست کنید. می‌توانید از نزدیکان، اقوام و دوستان خود هم کمک بخواهید. هر چه موارد بیشتری بنویسید، احتمال یافتن روش‌های خلاقانه بیشتر است.
می‌توانید از یک مشاور شغلی هم کمک بگیرید.

 

۴- بررسی گزینه‌های موجود را آغاز کنید.

اکنون نوبت آن فرا رسیده که گزینه‌ها را ارزیابی کنید. ابتدا اطلاعات خود را در هر مورد افزایش دهید. روش‌های متعددی برای این کار وجود دارد. استفاده از اطلاعات اینترنت یکی از بهترین روش‌هاست. پس از اینکه در مورد هر کدام از گزینه‌ها اطلاعاتی جمع‌آوری کردید، باید راه‌های موجود را با شرایط خود تطبیق دهید. کدام مورد تناسب بیشتری با علایق شما دارد؟ ارزش‌های شما با کدام انتخاب تحقق پیدا خواهد کرد؟ توانایی‌های شما در چه مسیری بیشترین کاربرد را خواهد داشت. به هر گزینه موجود امتیازی اختصاص دهید. در صورتی که بیشترین هماهنگی را با شرایط خود احساس می‌کنید، امتیاز بیشتر و اگر هماهنگی کمتر است، امتیاز کمتری در نظر بگیرید. در نهایت گزینه‌هایی که کمترین امتیاز را دارند، حذف کنید. در پایان این مرحله، باید تعداد گزینه‌های باقی‌مانده کمتر از ۵ مورد باشد.

 

۵- شناخت خود را عمیق‌تر کنید.

جزئیات را در نظر بگیرید. سعی کنید اطلاعات خود را در هر مورد وسیع‌تر کنید. بهترین راه صحبت با افراد شاغل در حرفه‌های مورد نظر شماست. از ارتباطات خود استفاده کنید تا این افراد را بیابید. شاید بتوانید از شبکه‌های اجتماعی هم کمک بگیرید. از قبل سوالاتی را آماده کنید تا به صورت هدفمند، شناخت کاملی نسبت به شغل مورد‌نظر بیابید.

 

۶- آن را امتحان کنید.

روشی برای انجام دادن شغل بیابید. سعی کنید به صورت داوطلبانه در موقعیتی قرار بگیرید که از نزدیک شرایط کار را تجربه کنید. مثلا اگر می‌خواهید وارد حوزه آموزش شوید، بهترین راه این است که فردی علاقمند به یادگیری بیابید و آموزش را شروع کنید. در این‌صورت شرایط کار را به‌ صورت مستقیم درک خواهید کرد. روش مناسبی برای اطمینان از انتخاب‌ خواهد بود.

 

۷- افزایش مهارت را فراموش نکنید.

راه‌هایی بیابید که بتوانید با توجه به زمینه‌های شغلی گذشته‌ خود، مسیر رسیدن به شغل جدید را هموارتر کنید. امکان ادامه تحصیل در حوزه جدید را بررسی کنید. دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی شرایط خوبی برای آموزش فراهم می‌کنند. شاید بتوانید از دوره‌های آموزش از راه دور هم استفاده کنید. اطلاعات موجود در اینترنت را نادیده نگیرید.

 

۸- برای ورود به شغل جدید و تغییر شغل برنامه داشته باشید.

به ارتباط بین شغل فعلی با شغل جدید خوب فکر کنید. گاهی اطلاعات شما، سرمایه ارزشمندی در صنایع دیگر محسوب می‌شود. یکی از مراجعانم ارتباطات گسترده‌ای با مراکز آموزشی داشت. وقتی می‌خواست در حوزه فروش فعالیت کند، شرکت فروشنده خدمات به مراکز آموزشی را انتخاب کرد. اکنون یکی از موفق‌ترین فروشندگان آن شرکت است.

[تعداد: 4    میانگین: 5/5]

.این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *